We are a leading Manufacturer of unlam fci - antiskid pp woven sack bag, 28" x 48" natural antislip unlam pp woven bags with zigzag bags, 28" x 48" white with center green patta antiskid pp woven bags, fci plastic 50 kg bag, fci plastic bag and p p woven anti slip bag from Rajkot, India.
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg |
| Material | PP(PolyPropylene Woven) - HDPE (High Density Polyethylene) |
| Color | Without Laminated - FCI - Antiskid |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (W*L) Inches | 22" X 38", 22" X 40", 24" X 36", 24" X 38", 28" X 48", 28" X 50" |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 KG |
| Material | PP(PolyPropylene Woven) - HDPE (High Density Polyethylene) |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Color | Natural Antislip - Without Laminated |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (W*L) Inches | 28" X 48" |
| Type | With Top Mouth Zigzag Cutting Bags |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg |
| Storage Capacity | 100 Kg |
| Bag Capacity | 100 KG |
| Material | PP(PolyPropylene Woven) - HDPE (High Density Polyethylene) |
| Color | White With Center Green Patta Antiskid |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (W*L) Inches | 28" X 48" |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Property | Biodegradable, Moisture Proof, Recyclable |
| Material | Polypropylene |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Safe Working Load (SWL) | 100 KG |
| Bag Construction Style | Circular / Tubular |
| Capacity | 100 Kg |
| Material | Polypropylene |
| Top Style (Filling) | Open Top |
| Bottom Style (Discharge) | Flat Bottom (Closed) |
| Property | Recyclable, Biodegradable, Moisture Proof |
| Quantity Per Pack | 500 BAGS or PIECES |
| Fabric Coating | Uncoated (Unlaminated) |
| Liner | No Liner |
| Fabric Weave | Standard Woven |
| Features | Anti-Static, Dust-Proof Seams, Food Grade, UV Stabilized |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Anti Slip Type | Matte Finish |
| Bag Capacity | 50 KG |
| Bag GSM | 70 GSM |
| Material | PP |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Printed |
| Usage | Packaging |
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India