Pioneers in the industry, we offer supreme quality multicolored pp/hdpe woven sacks/bags & fabric rolls, export quality pp woven sack bag with top zigzag cutting bag, best export quality multicolored pp woven bags, best export quality pp woven bags, export quality multicolored pp woven sack bag and best export quality hdpe woven bags from India.
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | Multicolored |
| Pattern | Plain |
| Is It Lamination | NonLaminated |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Musani Polymers |
| Features | Supreme Quality Multicolored PP Woven Fabric Rolls |
| UV resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polypropylene |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 25 Kg |
| Capacity | 25 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 75 Kg |
| Capacity | 75 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Multicolored - Mix Tapes |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Capacity | 50 KG |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 90 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Size (L*W) Inches | 42" X 24" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Yellow |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 100 Kg |
| Capacity | 100 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Multicolored - Mix Tapes |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 24 x 36 in |
| Material | HDPE |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Color | Green |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Hemmed (Stitched) |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Animal Feed, Fertilizer / Chemicals, Sugar, Cement / Sand, Grains / Pulses / Flour, Waste / Scrap Collection |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 100 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 19" To 36" (In Tubing Bags) |
| Color | Super Export Virgin Quality Multicolored |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Density (GSM) | 100 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | Red |
| Weight Capacity | 50 kg |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Multicolored - Mix Tapes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Milky White |
| Brand | Musani Polymers |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 100 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 19" To 36" (In Tubing Bags) |
| Color | Multicolored |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Quality | Virgin Export Quality |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India