Our product range includes a wide range of bopp laminated bag and printed bopp woven bags.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Bag Material | PP Woven |
| Bag Thickness | 100 gsm |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Green |
| Lamination Type | Metallic BOPP |
| Usage/Application | Packaging |
| Bag Shape | Gusseted |
| Bag Closure | Stitched |
| GSM | 100 |
| Density (GSM) | 100 |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Bag Color | Green |
| Bag Usage | Pet Food, Sugar, Flour Packaging, Branded Retail Pack, Rice Packaging, Animal Feed, Grain Packaging, Fertilizer |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| With Liner | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
| Capacity | 25 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 30 kg |
| Size | 24" X 44" |
| Property | Laminated, Recyclable, Moisture Proof |
| Pattern | Printed |
| Printing | Flexographic, Gravure |
| Closure Type | Open |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Red |
| Bag Color | White |
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India