Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer ad star block bottom bag pp woven bags, 40 kg printed bopp bag, polypropylene bootom stitched bopp printed rice packaging bag, sky printed cone yarn packing sack, pp woven bopp printed bags and bopp laminated woven bags.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 120 GSM |
| Capacity | 50 Kg |
| Color | Red |
| Usage | Food Grains, Fertilizer |
| Bag Color | White |
| Size | 24" X 40" |
| Property | Moisture Proof, Recyclable, Laminated |
| Usage/Application | Shopping, Grocery, Promotion |
| Surface Finish | Embossed, Glossy, Matte |
| Pattern | Printed |
| Printing | Gravure, Offset, Flexographic |
| Handle Type | Loop Handle, D Cut, W Cut |
| Closure Type | Open, Resealable, Heat Seal |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 40 kg |
| Bag Color | Green |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Green |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Printing Type | Double Color |
| Usage | Seeds, Food Packaging, Detergent, Cosmetics, Snacks, Pulses, Dry Fruits, Spices |
| Material | High Density Polyethylene - PolyPropylene Woven |
| GSM | 50 |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Bag Type | Gusseted |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 120 GSM |
| Bag Color | White |
| Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Usage | Fertilizer, Food Grains |
| Size | 24" X 38" |
| Property | Recyclable, Laminated, Moisture Proof |
| Surface Finish | Glossy, Matte, Embossed |
| Usage/Application | Promotion, Shopping, Grocery |
| Pattern | Printed |
| Handle Type | W Cut, Loop Handle, D Cut |
| Printing | Flexographic, Gravure, Offset |
| Closure Type | Resealable, Open, Heat Seal |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PP (Polypropylene) |
| Capacity | 50 Kg |
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 120 GSM |
| Bag Color | White |
| Usage | Food Grains, Fertilizer |
| Printing Type | Single Color |
| Color | Red |
| Size | 26" X 44" |
| Property | Laminated, Moisture Proof, Recyclable |
| Surface Finish | Matte, Embossed, Glossy |
| Usage/Application | Promotion, Shopping, Grocery |
| Pattern | Printed |
| Printing | Gravure, Flexographic, Offset |
| Handle Type | D Cut, Loop Handle, W Cut |
| Closure Type | Resealable, Heat Seal, Open |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 25 kg |
| Usage/Application | Seed and Pulses Packaging |
| Size (in inches) | 24" X 36" |
| Closure Type | With Top Mouth Hamming Bags |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Bag Color | White |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Usage | Fertilizer, Cement, Animal Feed, Chemicals, Food Grains, Spices, Sugar, Seeds |
| Printing Type | Multicolor |
| Color | White |
| Surface Finish | Glossy |
| Pattern | Plain |
| Bag Type | Laminated |
| Handle Type | Without Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Packaging |
| Size (W*L) Inches | 34" X 55" |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 120 GSM |
| Bag Color | White |
| Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Usage | Food Grains, Fertilizer |
| Size | 19" X 35" |
| Property | Moisture Proof, Laminated, Recyclable |
| Surface Finish | Glossy, Matte, Embossed |
| Usage/Application | Promotion, Shopping, Grocery |
| Handle Type | D Cut, Loop Handle, W Cut |
| Printing | Offset, Flexographic, Gravure |
| Closure Type | Open, Resealable, Heat Seal |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Color | White |
| Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Material | BOPP + PP Woven |
| Usage | Chemicals, Fertilizer, Animal Feed, Spices, Sugar, Cement, Seeds, Food Grains |
| Printing Type | Multicolor |
| Size | 24" X 38" |
| Property | Recyclable, Laminated, Moisture Proof |
| Surface Finish | Embossed, Matte, Glossy |
| Pattern | Printed |
| Bag Type | Laminated |
| Printing | Gravure, Flexographic |
| Handle Type | Without Handle |
| Closure Type | Open |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Size | 24 X 36 Inches |
| Property | Laminated, Moisture Proof, Recyclable |
| Surface Finish | Glossy, Matte, Embossed |
| Pattern | Printed |
| Printing | Flexographic, Gravure |
| Closure Type | Heat Seal, Resealable, Open |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Color | Red |
| Bag Color | White |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Color | Multi Color |
| Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Material | BOPP + PP Woven |
| Usage | Food Grains, Sugar, Spices, Animal Feed, Chemicals, Seeds, Fertilizer, Cement |
| Printing Type | Multicolor |
| Size | 26" X 44" |
| Property | Recyclable, Laminated, Moisture Proof |
| Surface Finish | Glossy, Embossed, Matte |
| Pattern | Printed |
| Bag Type | Laminated |
| Printing | Flexographic, Gravure |
| Handle Type | Without Handle |
| Closure Type | Open |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Color | Multi Color |
| Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Material | BOPP + PP Woven |
| Usage | Spices, Food Grains, Seeds, Chemicals, Animal Feed, Sugar, Cement, Fertilizer |
| Printing Type | Multicolor |
| Size | 26" X 44" |
| Property | Recyclable, Laminated, Moisture Proof |
| Surface Finish | Matte, Embossed, Glossy |
| Usage/Application | Promotion, Shopping, Grocery |
| Pattern | Plain |
| Bag Type | Laminated |
| Printing | Flexographic, Gravure |
| Closure Type | Resealable, Heat Seal, Open |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Color | White |
| Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Size | 50" X 26" |
| Property | Recyclable, Moisture Proof, Laminated |
| Surface Finish | Embossed, Glossy, Matte |
| Pattern | Plain |
| Printing | Flexographic, Gravure |
| Closure Type | Open |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India