Providing you the best range of pp woven bags for cement packing, cement packing pp woven fabric bags, cement hdpe bags, pp woven sack cement bags, block bottom cement bag and block bottom valve bag with effective & timely delivery.
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Capacity | 50 KG |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 65 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Size (L*W) Inches | 36" X 19" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 100 gsm |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 90 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 19 x 32 in |
| Size (L*W) Inches | 19*31 Inches |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Liner | Without Liner |
| Printing | BOPP Printing (Gravure) |
| Top Closure | Hemmed |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Capacity | 50 KG |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Color | Multicolor |
| Shape | Rectangular |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Material Grade | Virgin |
| Type | Sacks |
| Lamination | Unlaminated |
| Liner Availability | Without Liner |
| Color | Milky White |
| Pattern | Plain |
| Printing | Plain |
| Fabric Weight (GSM) | 90 GSM |
| Bag Type | Regular Sack |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (W*L) Inches | 19" X 30", 19" X 32", 19" X 34", 19" X 36" |
| Material | PP (PolyPropylene Woven) |
| Color | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Capacity | 50 Kg |
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Type | Block Bottom |
| Bag Color | White |
| Moisture Protection | Laminated |
| Printing Side | Plain |
| Usage/Application | Cement Packaging |
| Bag Weight | 76–90 g |
| UV Protection | With UV |
| Usage | Construction Mix, Cement, Gypsum, Fly Ash, Wall Putty |
| Reusability | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 50,000 BAGS or 50,000 PIECES |
Minimum order quantity: 50000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Material | PP |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Usage/Application | Cement & Powder Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Capacity | 50 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Material | PP |
| Usage/Application | Cement & Powder Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Woven |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Type | Open Mouth |
| Usage | Construction Mix, Wall Putty, Cement, Fly Ash, Gypsum |
| Country of Origin | Made in India |
| Size (W*L) Inches | 19" X 36" |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Woven |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Type | Open Mouth |
| Bag Color | White |
| Moisture Protection | Unlaminated |
| Printing Side | Plain |
| Bag Weight | 91–110 g |
| UV Protection | With UV |
| Usage | Construction Mix, Wall Putty, Cement, Fly Ash, Gypsum |
| Reusability | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Woven |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Type | Open Mouth |
| Bag Color | White |
| Moisture Protection | Unlaminated |
| Printing Side | Plain |
| Bag Weight | 76–90 g |
| UV Protection | With UV |
| Usage | Wall Putty, Cement, Fly Ash, Gypsum, Construction Mix |
| Reusability | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Woven |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Type | Stitched Bottom |
| Usage | PPC Cement, OPC Cement, Ready Mix, Fly Ash, White Cement, Blended Cement |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Woven with Liner |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Type | Open Mouth |
| Bag Color | White |
| Moisture Protection | Unlaminated |
| Printing Side | Plain |
| Bag Weight | 55–65 g |
| UV Protection | With UV |
| Usage | Construction Mix, Fly Ash, Gypsum, Cement, Wall Putty |
| Reusability | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Woven |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Type | Open Mouth |
| Bag Color | White |
| Moisture Protection | Unlaminated |
| Printing Side | Single Side |
| Bag Weight | 66–75 g |
| UV Protection | With UV |
| Usage | Gypsum, Construction Mix, Fly Ash, Wall Putty, Cement |
| Reusability | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE Woven |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Type | Stitched Bottom |
| Bag Color | White |
| Moisture Protection | Laminated |
| Printing Side | Both Side |
| Bag Weight | 111–130 g |
| Usage | Ready Mix, White Cement, PPC Cement, OPC Cement, Blended Cement, Fly Ash |
| Reusability | Reusable |
| Handle Type | Without Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Woven |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Type | Block Bottom |
| Bag Color | White |
| Moisture Protection | Unlaminated |
| Printing Side | Plain |
| Bag Weight | 76–90 g |
| Usage | OPC Cement, Ready Mix, White Cement, Blended Cement, Fly Ash, PPC Cement |
| Reusability | Reusable |
| Handle Type | Without Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Bag Material | PP Woven |
| Capacity | 40 Kg |
| Bag Capacity | 40 kg |
| Bag Thickness | 60 gsm |
| Lamination Type | PP Laminated |
| Bag Closure | Stitched |
| Printing | No Printing |
| Bag Color | White |
| Bag Usage | Fertilizer, Industrial, Animal Feed, Flour, Cement, Seed Packaging, Sugar, Grain Packaging |
| With Liner | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Bag Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Valve Type | Side Valve |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Capacity | 50 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE Woven |
| Printing Type | Flexo Printing |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Color | White |
| Type | Sacks |
| Bag Type | Stitched Bottom |
| Bag Weight | 55–65 g |
| Print Side | Single Side |
| Usage | Pharmacy, Food Packaging, Branding, Shopping, Garment |
| Pattern | Plain |
| Handle Type | Without Handle |
| Number of Colors | 1 Color |
| Printing Side | Plain |
| Gusset Type | No Gusset |
| Moisture Protection | Unlaminated |
| Reusability | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 50,000 BAGS or 50,000 PIECES |
Minimum order quantity: 50000 Piece
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India