Pioneers in the industry, we offer multi color pp hdpe woven fabric rolls, black hdpe woven fabric roll, hdpe woven fabric roll red colour, multicolored hdpe woven fabric rolls and color hdpe woven fabric rolls from India.
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| Fabric Width | 24 inch |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Roll Length | 1000 m |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Unlaminated |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Roll Width | 24 in |
| Color | Black |
| Application | Tarpaulin, FIBC Fabric, Wrapping Fabric, Bag Fabric, Packaging Fabric |
| Weave Pattern | Circular Weave |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Roll Length | 500 m |
| UV Protection | Yes |
| Packaging Type | Circular Form Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Black With Side Green Border |
| Width | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Circular Woven |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Roll Width | 36 in |
| Color | Red |
| Application | Packaging Fabric, FIBC Fabric, Wrapping Fabric, Bag Fabric |
| Weave Pattern | Circular Weave |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | High Density Polyethylene Woven |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Roll Length | 500 m |
| UV Protection | Yes |
| Packaging Type | Circular Form Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Circular Form Roll |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | High Density Polyethylene Woven |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Circular Form Roll |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | High Density Polyethylene Woven |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India