Pioneers in the industry, we offer color hdpe woven sack bag, 50 kg yellow color hdpe woven sacks and 50 kg blue color hdpe woven sack bag from India.
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 24 x 36 in |
| Fabric Weight (GSM) | 80 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Pattern | Plain, Striped, Printed |
| Top Construction | Heat Cut |
| Form Type | Non Laminated |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Grains / Pulses / Flour, Sugar, Animal Feed, Fertilizer / Chemicals, Cement / Sand |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Pink Colored With Green Patta |
| Usage/Application | Packaging |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags) |
| Quality | Running, Silver, Gold & Pure Natural Quality Materials |
| Material | High Density Polyethylene Woven |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 24 x 36 in |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Hemmed (Stitched) |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Fertilizer / Chemicals |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Color | Yellow |
| Material | HDPE Woven |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Loose |
| Pattern | Plain |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 24 x 36 in |
| Fabric Weight (GSM) | 90 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Color | Blue |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Fertilizer / Chemicals, Cement / Sand, Waste / Scrap Collection, Grains / Pulses / Flour, Animal Feed, Sugar |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Material | HDPE |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Packaging |
| Surface | Glossy |
| Type | Sack |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India