We are a leading Manufacturer of multicolor fertilizer bag, fertilizer printed bag, urea fertilizer bags, printed bopp fertilizer bags, flexo printed pp fertilizer bag and bopp multicolor fertilizer bags from Rajkot, India.
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Feature | Anti Skid, Chemical Resistant, UV Stabilized, Moisture Proof, Unlaminated, Gusseted, Without Liner |
| Bag Size | 26x40 inch |
| Bag Color | Yellow |
| Top Finish | Open Mouth |
| Color | Black |
| Printing Type | Up To 5 Color |
| Usage Fertilizer | NPK, Water Soluble, Pesticide, Compost, Organic, DAP, Soil Conditioner, Bio Fertilizer, Urea, Micronutrient |
| Bottom Stitching | Double Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | BOPP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Feature | Anti Skid, UV Stabilized, Chemical Resistant, Laminated, Moisture Proof |
| Bag Size | 24x37 inch |
| Bag Color | Yellow |
| Top Finish | Open Mouth |
| Color | Black |
| Printing Type | Both Side Print |
| Usage Fertilizer | Organic, Micronutrient, Compost, DAP, NPK, Water Soluble, Pesticide, Soil Conditioner, Bio Fertilizer, Urea |
| Bottom Stitching | Double Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 50,000 BAGS or 50,000 PIECES |
Minimum order quantity: 50000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Feature | UV Stabilized, Unlaminated, Valve Type, Gusseted, Anti Skid, Laminated, Moisture Proof, With Liner, Without Liner, Chemical Resistant |
| Bag Size | 24x37 inch |
| Bag Color | Printed |
| Top Finish | Open Mouth |
| Color | White |
| Printing Type | Both Side Print |
| Usage Fertilizer | Compost, Urea, Soil Conditioner, NPK, Micronutrient, Organic, Bio Fertilizer, Water Soluble, Pesticide, DAP |
| Bottom Stitching | Folded Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 50,000 BAGS or 50,000 PIECES |
Minimum order quantity: 50000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Material | BOPP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Feature | Anti Skid, Chemical Resistant, Laminated, UV Stabilized, Moisture Proof |
| Bag Size | 24x37 inch |
| Bag Color | Multicolor |
| Top Finish | Hemmed |
| Color | Black |
| Printing Type | Multicolor |
| Usage Fertilizer | Compost, Bio Fertilizer, Organic, Pesticide, NPK, Soil Conditioner, DAP, Urea, Micronutrient, Water Soluble |
| Bottom Stitching | Double Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Lamination | With Lamination |
| Bag Color | Multi Color |
| Color | Red |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Usage | Food Grains, Seeds, Fertilizer, Sugar, Animal Feed, Chemicals, Spices, Cement |
| GSM | 100 |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Printing Type | Multicolor |
| Weight | 250 KGS |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Surface Finish | Matt |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Bag Type | Laminated |
| Country of Origin | Made in India |
| Handle Type | Without Handle |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | HDPE |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Feature | Chemical Resistant, Anti Skid, Unlaminated, UV Stabilized, With Liner, Moisture Proof, Without Liner |
| Bag Size | 27x43 inch |
| Bag Color | Blue |
| Top Finish | Hemmed |
| Color | Green |
| Printing Type | Multicolor |
| Usage Fertilizer | Water Soluble, DAP, Urea, Compost, Pesticide, Soil Conditioner, Organic, Bio Fertilizer, NPK, Micronutrient |
| Bottom Stitching | Double Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 25 Kg |
| Material | PP |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 25 Kg |
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Bag Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Multicolored - Mix Tapes |
| Brand | Musani Polymers |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Bag
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Woven |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Feature | Moisture Proof, Unlaminated, Anti Skid, Chemical Resistant |
| Bag Size | 24x37 inch |
| Bag Color | Yellow |
| Top Finish | Open Mouth |
| Color | Green |
| Usage Fertilizer | DAP, NPK, Soil Conditioner, Bio Fertilizer, Organic, Urea, Pesticide, Compost, Micronutrient, Water Soluble |
| Bottom Stitching | Double Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Feature | Valve Type, Moisture Proof, With Liner, Chemical Resistant, Laminated, Without Liner, Gusseted, Anti Skid, UV Stabilized, Unlaminated |
| Bag Size | 22x36 inch |
| Bag Color | White |
| Top Finish | Open Mouth |
| Color | White |
| Printing Type | Single Color |
| Usage Fertilizer | Water Soluble, Organic, Bio Fertilizer, NPK, Soil Conditioner, Micronutrient, Urea, Pesticide, Compost, DAP |
| Bottom Stitching | Double Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 50,000 BAGS or 50,000 PIECES |
Minimum order quantity: 50000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Feature | Laminated |
| Color | Green |
| Usage Fertilizer | Urea |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Feature | Without Liner, Moisture Proof, Anti Skid, Chemical Resistant, Unlaminated |
| Bag Size | 22x36 inch |
| Bag Color | White |
| Top Finish | Open Mouth |
| Color | White |
| Usage Fertilizer | Compost, NPK, Bio Fertilizer, Water Soluble, Micronutrient, DAP, Organic, Soil Conditioner, Urea, Pesticide |
| Bottom Stitching | Double Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | BOPP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Feature | Anti Skid, Moisture Proof, UV Stabilized, Laminated, Chemical Resistant, Gusseted |
| Bag Size | 26x40 inch |
| Bag Color | Multicolor |
| Top Finish | Open Mouth |
| Color | Green |
| Printing Type | Multicolor |
| Usage Fertilizer | Compost, NPK, Bio Fertilizer, Soil Conditioner, Water Soluble, Pesticide, Urea, DAP, Organic, Micronutrient |
| Bottom Stitching | Double Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Is It Eco Friendly | Yes |
| Color | White |
| Pack Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Style | White, Colored, Multicolored & Pure Natural Transparent Crystal Clear |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Type | Sacks |
| Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Pattern | Printed |
| Material | HDPE Woven |
| Usage/Application | Fertilizer Packaging |
| Dimension | 24 X 36 Inches |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 25 kg |
| Type | Sacks |
| Capacity | 25 Kg |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 25 kg |
| Type | Sacks |
| Capacity | 25 Kg |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Capacity | 50 kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Color | Multi Color |
| Material | BOPP |
| Capacity | 50 Kg |
| Usage/Application | Seed and Pulses Packaging |
| Printing Type | Multicolor |
| Color | White |
| Size (in inches) | 24 x 36 in |
| Closure Type | Resealable |
| Surface Finish | Glossy |
| Pattern | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Feature | Unlaminated, Chemical Resistant, Anti Skid, Moisture Proof, UV Stabilized |
| Bag Size | 24x37 inch |
| Bag Color | Yellow |
| Top Finish | Heat Cut |
| Color | White |
| Usage Fertilizer | Water Soluble, Compost, Urea, Bio Fertilizer, DAP, Soil Conditioner, NPK, Pesticide, Organic, Micronutrient |
| Bottom Stitching | Folded Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India