Pioneers in the industry, we offer 36" x 56" white with side blue border hdpe woven bags, plastic woven sacks, one stop complete pp/hdpe woven bags/sacks packaging solutions, yellow color pp/hdpe woven bags/sacks with side orange color border, pp and hdpe woven sacks and hdpe plastic bori from India.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 75 Kg |
| Bag Size (W x L) | 36 x 54 in |
| Capacity | 75 kg |
| Fabric Weight (GSM) | 70 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Hemmed (Stitched) |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Milky White With Side Blue Border |
| Brand | Musani Polymers |
| Reusable | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Storage Capacity | 30 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 10" To 54" (In Tubing Bags) |
| Color | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 100 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 10" To 54" (In Tubing Bags) |
| Color | Yellow Color With Side Orange Color Border |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 30 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Size (W*L) Inches | 24" X 42" |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Storage Capacity | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Capacity | 50 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Chemicals |
| Pattern | Printed |
| Form Type | Laminated |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Capacity | 50 Kg |
| Type | Laminated Sack |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India