Pioneers in the industry, we offer hdpe woven sack bag for cpvc/upvc pipe fitting packaging, hdpe woven sacks fabric bags, hdpe bags hdpe fabric hdpe pipes, plastic woven bag, unlam milky white pp/hdpe woven sacks/bags and pp hdpe woven sacks bags from India.
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 36 x 54 in |
| Fabric Weight (GSM) | 80 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Animal Feed, Waste / Scrap Collection, Cement / Sand, Sugar, Grains / Pulses / Flour, Fertilizer / Chemicals |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Milky White - Milky Laminated |
| Bag Size (W*L) Inches | 36" X 54" |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Bag Size (W x L) | 24 x 36 in |
| Capacity | 50 Kg |
| Fabric Weight (GSM) | 90 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Pattern | Plain |
| Customized | Yes |
| Color | Milky White - Without Laminated |
| Top Construction | Hemmed (Stitched) |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Grains / Pulses / Flour, Sugar, Fertilizer / Chemicals, Animal Feed, Cement / Sand |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Material Grade | Semi-Virgin |
| Type | Sacks |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Kg |
| Usage/Application | Shopping |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 10" To 54" (In Tubing Bags) |
| Color | Milky White - Without Laminated |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India