Pioneers in the industry, we offer green hdpe woven fabric roll, without laminated milky white hdpe woven fabric rolls, laminated hdpe woven fabric, hdpe woven roll fabric, hdpe fabric roll and hdpe pp woven bag fabric from India.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Circular Woven |
| GSM | 60–79 gsm |
| Roll Width | 24 in |
| Thickness | 100 GSM |
| Length | 12 feet |
| Color | Green |
| Application | Bag Fabric, Packaging Fabric, Wrapping Fabric, FIBC Fabric, Tarpaulin |
| Weave Pattern | Circular Weave |
| Material | HDPE |
| Width | 27 Inch |
| Roll Length | 500 m |
| UV Protection | Yes |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | India |
| Color. | Green |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Unlaminated |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Roll Width | 24 in |
| Color | Milky White |
| Application | Tarpaulin, FIBC Fabric, Packaging Fabric, Bag Fabric, Wrapping Fabric |
| Weave Pattern | Circular Weave |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | High Density Polyethylene Woven |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Roll Length | 500 m |
| UV Protection | Yes |
| Packaging Type | Circular Form Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Roll Weight | 600 Kg |
| Material | HDPE |
| GSM | 220 GSM |
| Size | 25 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Roll Weight | 840 Kg |
| Material | PP |
| GSM | 135 GSM |
| Size | 22 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Color | White, Colored, Multicolored & Transparent |
| Material | HDPE |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Pattern | Plain Milky White Without Laminated HDPE Woven Fabric Rolls |
| Usage/Application | Making Bags, Packaging, Wrapping |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 600 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Roll Weight | 779 Kg |
| Material | PP |
| GSM | 230 GSM |
| Size | 30 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Roll Weight | 770 Kg |
| Material | HDPE |
| GSM | 210 GSM |
| Size | 39 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM (Fabric Weight) | 150 GSM |
| Width | 48 inch |
| Color | White |
| Usage/Application | Bag |
| Design/Pattern | Plain |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 600 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India