Leading Manufacturer of hdpe pp woven rolls, high density polyethylene woven fabric rolls, specialist of all big size tubing hdpe woven fabric rolls, hdpe woven fabric roll, hdpe woven sacks fabric roll and pp hdpe woven fabric roll from Rajkot.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Fabric Width | 30 inch |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Roll Length | 1000 m |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | PP (PolyPropylene Woven) - HDPE (High Density Polyethylene) |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 98 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Laminated |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Roll Width | 24 in |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | PP (PolyPropylene Woven) - HDPE (High Density Polyethylene) |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 94 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Unlaminated |
| GSM | 60–79 gsm |
| Roll Width | 24 in |
| Color | White |
| Application | FIBC Fabric, Ground Cover, Roof Cover, Bag Fabric, Packaging Fabric, Tarpaulin, Wrapping Fabric |
| Weave Pattern | Circular Weave |
| Roll Length | 500 m |
| UV Protection | Yes |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Bag |
| Design/Pattern | Plain |
| Material | Non Laminated Pp Hdpe Woven Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| GSM | 2.5 GRAM to 5.0 GRAM |
| Width | 10" To 54" (Tubing Form Sacks/Bags/Rolls) |
| Type | Non Laminated - Without Laminated |
| Usage/Application | Making Bags, Packaging, Wrapping |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 600 Kg
₹ 94 / Kg Get Latest Price
| Color | Green |
| GSM | 120 GSM |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Printed |
| Water Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Roll Weight | 750 Kg |
| Material | HDPE |
| GSM | 140 GSM |
| Size | 12x10(LxW) inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Packet |
| Roll Weight | 800 Kg |
| Material | HDPE |
| GSM | 120 GSM |
| Size | 10x20(LxW) inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Roll Weight | 300 KGS |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| GSM | 2.5 GRAM to 5.0 GRAM |
| Size | 10" To 54" (Tubing Form Sacks/Bags/Rolls) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 600 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India