Manufacturer of a wide range of products which include plastic woven sack bags, woven sacks plastic bag, laminated hdpe woven sack bag, hdpe woven laminated bag, laminated hdpe woven bags and hdpe woven sack laminated bag.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Laminated |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 70 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Printing | No Printing |
| UV Protection | Without UV |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Size (W x L) | 24 x 36 in |
| Usage/Application | Packaging |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Lamination | Laminated |
| Color | White |
| Dimension | 19" X 34", 24" X 36", 26" X 44", 30" X 50", 36" X 50" |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Pattern | Natural Laminated |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Brand | Musani Polymers |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Fertilizer / Chemicals, Sugar, Waste / Scrap Collection, Grains / Pulses / Flour, Animal Feed, Cement / Sand |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Color | Green |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Form Type | Laminated |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Bag Material | HDPE Woven |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 30 kg |
| Bag Thickness | 50 gsm |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Chemicals |
| Pattern | Printed |
| Form Type | Non Laminated |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Form Type | Laminated |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Color | Green |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Form Type | Laminated |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Chemicals |
| Pattern | Printed |
| Form Type | Laminated |
| Country of Origin | Made in India |
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India