Our range of products include hdpe pp woven fabric bags, without laminated milky white hdpe woven bags/sacks, hdpe pp woven sacks bags and unlam milky white pp woven sack bag & fabric roll.
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 100 gsm |
| Lamination | Laminated |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Size (L*W) Inches | 34" X 24" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Capacity | 50 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Customized | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Milky White |
| Brand | Musani Polymers |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 25 Kg |
| Capacity | 25 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (W*L) Inches | 19" X 34", 24" X 36", 26" X 44", 30" X 50", 36" X 50" |
| Material | PP (PolyPropylene Woven) - HDPE (High Density Polyethylene) |
| Color | Multicolored - Without Laminated |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 10" To 54" (In Tubing Bags) |
| Color | Milky White - Without Laminated |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India