Offering you a complete choice of products which include without laminated milky white hdpe woven sacks/bags, specialist of all big size hdpe woven sacks/bags and hdpe plastic bags.
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Size (W x L) | 28 x 45 in |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Usage/Application | Packaging |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Color | White |
| Dimension | 19" X 34", 24" X 36", 26" X 44", 30" X 50", 36" X 50" |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Heat Cut |
| Brand | Musani Polymers |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Animal Feed, Sugar, Fertilizer / Chemicals, Waste / Scrap Collection, Grains / Pulses / Flour, Cement / Sand |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 36 x 54 in |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Waste / Scrap Collection |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Bag Size (W*L) Inches | 30" To 54" (Tubing Bags) & 38" To 106" (In L or U Type Stitched Bags) |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| USP | Specialist Of All Big Size HDPE Woven Sacks/Bags |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 25 kg |
| Type | Sacks |
| Capacity | 25 Kg |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India