Offering you a complete choice of products which include jumbo size hdpe woven sack bag, best quality tubing side blue patta hdpe woven bags, big size tubing laminated hdpe woven bags and big size tubing unlaminated hdpe woven bags.
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 36 x 54 in |
| Fabric Weight (GSM) | 70 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Hemmed (Stitched) |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Waste / Scrap Collection |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Multicolored - Without Laminated |
| Bag Size (W*L) Inches | 72" X 102" |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 36 x 54 in |
| Fabric Weight (GSM) | 90 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Hemmed (Stitched) |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Waste / Scrap Collection |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Best Quality Tubing Milky White With Side Blue Patta |
| Bag Size (W*L) Inches | 44" X 56" |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 36 x 54 in |
| Fabric Weight (GSM) | 70 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Waste / Scrap Collection |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Milky White - Milky Laminated |
| Bag Size (Width) Inches | 30" To 54" (Tubing Bags) |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Strength | Big Size Tubing Laminated HDPE Woven Sacks/Bags |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 36 x 54 in |
| Fabric Weight (GSM) | 60 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Waste / Scrap Collection |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Milky White - Without Laminated |
| Bag Size (W*L) Inches | 30" To 54" (Tubing Bags) & 38" To 106" (In L or U Type Stitched Bags) |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| USP | Big Size Tubing Unlaminated HDPE Woven Sacks/Bags |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India