We are a leading Manufacturer of multicolored hdpe woven sack bag, export quality multicolored hdpe woven sack bag and 28" x 48" multicolored hdpe woven bags with top hamming bags from Rajkot, India.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 28 x 45 in |
| Fabric Weight (GSM) | 70 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Hemmed (Stitched) |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Animal Feed, Sugar, Grains / Pulses / Flour, Fertilizer / Chemicals, Waste / Scrap Collection, Cement / Sand |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Color | Multicolored |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags) |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | High Density Polyethylene Woven |
| Pattern | Printed |
| Brand | Musani Polymers |
| Storage Capacity. | 120 Kg |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Multicolored - Mix Tapes |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Dimension | 28" X 48" |
| Pattern | Striped, Plain |
| Form Type | Non Laminated |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Multicolored - Mix Tapes |
| Brand | Musani Polymers |
| Reusable | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India