Our range of products include 24" x 36" transparent crystal clear pp woven bags, 24" x 40" natural lam natural transparent pp woven bags, natural 50kg printed pp bag, natural laminated pure natural transparent pp woven sack bag, pure natural transparent natural laminated pp/hdpe woven sacks/bags and pure natural transparent hdpe woven sacks.
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 80 gsm |
| Fabric Weight (GSM) | 75 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Bag Width | 60 cm |
| Bag Length | 90 cm |
| Size (L*W) Inches | 36" X 24" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Liner | Without Liner |
| Bag Color | Natural |
| Top Closure | Heat Cut |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Gusset | Without Gusset |
| Top Type | Open Top |
| UV Protection | Yes |
| Bottom Type | Stitched Bottom |
| Handle | No Handle |
| Capacity | 50 kg |
| Color | Transparent Crystal |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 80 gsm |
| Lamination | Laminated |
| Fabric Weight (GSM) | 75 GSM |
| Bag Width | 60 cm |
| Bag Length | 100 cm |
| Color | Natural / Off-White |
| Bag Color | Natural |
| Liner | Without Liner |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Closure | Heat Cut |
| Top Type | Open Top |
| Gusset | Without Gusset |
| Country of Origin | Made in India |
| Bottom Type | Stitched Bottom |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Bag Type | PP Woven |
| Capacity | 50 kg |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Lamination | Without Lamination |
| Printing Method | Flexo Printing |
| Color | Red |
| Bag Size (W x L) | 24 x 36 inch |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Bag Weight | 70 g |
| GSM | 100 |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| With Liner | Yes |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Handle Type | No Handle |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| No. of Printing Colors | 2 |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Application | Food Grains |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Laminated |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 70 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Type | Plain |
| Size (L*W) Inches | 40" X 24" |
| Reusable | Yes |
| Customized | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Bag Color | Natural |
| Printing | No Printing |
| UV Protection | Without UV |
| Capacity | 50 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Pure Natural Transparent Crystal Clear PP Woven Bags |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 100 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 10" To 54" (In Tubing Bags) |
| Color | Pure Natural Transparent - Natural Laminated |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Quality | Pure Natural Transparent Crystal Clear |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 26 x 40 in |
| Fabric Weight (GSM) | 75 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Animal Feed, Fertilizer / Chemicals, Grains / Pulses / Flour |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Pure Natural Transparent |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | HDPE |
| Pattern | Plain |
| Property | Recyclable |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 25 kg |
| Storage Capacity | 25 Kg |
| Lamination | Laminated |
| Fabric Weight (GSM) | 75 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Size (W*L) Inches | 24" X 36" |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 KG |
| Lamination | Laminated |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Size (L*W) Inches | 40" X 24" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Natural / Off-White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 15 / Bag Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Material | Polypropylene |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Bag
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 24 x 36 in |
| Fabric Weight (GSM) | 75 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Color | Natural / Transparent |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | With LDPE Liner |
| End Use / Application | Fertilizer / Chemicals, Cement / Sand, Grains / Pulses / Flour, Sugar, Animal Feed |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Quality | Pure Natural Transparent |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Material | Pure Natutral Transparent Crystal Clear PP Woven |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 500 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India