Our range of products include one stop complete bopp self adhesive tapes packaging solutions, one stop complete pp box strapping rolls packaging solutions and one stop complete lldpe stretch wrapping film rolls packaging solutions.
₹ 1850 / Box Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Tape Width | 2 Inch |
| Length | 65 m |
| Tape Length | 65 m |
| Color | Transparent |
| Tape Type | Adhesive |
| Tape Feature | Plain |
| Backing Material | BOPP Self Adhesive Tapes |
| Adhesive Type | Solvent-Based |
| Printing | Plain |
| Rolls Per Box | 72 |
| Core Diameter | 76 mm (3 inch) |
| Pack Size (Rolls per Carton) | 72 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 100 BOX |
Minimum order quantity: 100 Box
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Width | 12 mm |
| Roll Length | 2500m |
| Thickness | 0.6mm |
| Material Grade | Virgin |
| Application | Fully-Automatic |
| Break Load | 120 Kgf |
| Color | White |
| Core ID | 76mm ID |
| Surface Finish | Embossed |
| Roll Weight | 9kg |
| Printing | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Width | 12 inch |
| Length | 500 m |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India