Providing you the best range of 12 mm green pet strapping roll and one stop complete pet box strapping rolls packaging solutions with effective & timely delivery.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Strap Width | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Strap Thickness | 0.9 mm |
| Color | Green |
| Breaking Strength | 600 kgf |
| Strap Color | Green |
| Usage Type | Manual Grade |
| Roll Length | 2000 m |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Core Diameter | 406 mm |
| Strap Surface | Plain |
| Application | Carton Strapping, Steel Coil Strapping, Pallet Strapping, Timber Strapping, Brick Strapping |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PET |
| Thickness | 1.27 mm |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Material | PET |
| Width | 12 mm |
| Color | Green |
| Usage/Application | Box Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India