Our product range includes a wide range of milky laminated milky white pp woven sack bag, pp woven bags for chemical industry, pp woven sack bag, pp woven plain white sack bag, woven polypropylene bags and pp woven sack laminated bags.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Milky White |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Printing | Offset, Flexographic, Gravure |
| Pattern | Printed |
| Color | Red |
| Size | 24" X 45" |
| Property | Laminated, Moisture Proof, Recyclable |
| Usage/Application | Shopping, Promotion, Grocery |
| Surface Finish | Glossy, Matte, Embossed |
| Handle Type | D Cut, Loop Handle, W Cut |
| Closure Type | Heat Seal, Open, Resealable |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Bag Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Bag
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Lamination | Laminated |
| Fabric Weight (GSM) | 75 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Size (W*L) Inches | 28" X 42" |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 90 gsm |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 90 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Bag Width | 80 cm |
| Bag Length | 110 cm |
| Size (L*W) Inches | 44" X 26" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Blue |
| Liner | Without Liner |
| Bag Color | Multicolor |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Top Type | Open Top |
| UV Protection | Yes |
| Bottom Type | Stitched Bottom |
| Handle | No Handle |
| Capacity | 50 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 120 gsm |
| Lamination Side | Outside Lamination |
| Bag Width | 80 cm |
| Bag Length | 110 cm |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Bag Color | White |
| Printing | Plain |
| Top Type | Open Top |
| Bottom Type | Stitched Bottom |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Capacity | 50 KG |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 90 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Size (L*W) Inches | 40" X 24" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Capacity | 50 KG |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Size (L*W) Inches | 36" X 24" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Pattern | Plain, Printed |
| Form Type | Laminated |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Bag Size (W x L) | 36 x 54 in |
| Fabric Weight (GSM) | 70 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Printing | Flexographic Printing |
| Material | Polypropylene |
| Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Sugar, Waste / Scrap Collection, Fertilizer / Chemicals, Animal Feed, Grains / Pulses / Flour, Cement / Sand |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (W*L) Inches | 19" X 34", 24" X 36", 26" X 44", 30" X 50", 36" X 50" |
| Brand | Musani Polymers |
| Type | Milky White - Milky Laminated - Printed |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Material | PP |
| Pattern | Printed |
| Color | White |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 75 Kg |
| Capacity | 75 kg |
| Property | Recyclable, Biodegradable, Transparent |
| Surface Finish | Matte, Glossy, Embossed |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Milky White |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India