Our range of products include 50 kg pp woven sack bag, pp anti slip woven sack bag, polypropylene woven bag, pp woven bags, pp plain plastic bags and without laminated yellow color printed pp/hdpe woven bags/sacks.
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 80 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 60 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 36" X 56" |
| Size (L*W) Inches | 56" X 36" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Capacity | 50 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 KG |
| Size (L*W) Inches | 50" X 28" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Capacity | 50 KG |
| Lamination | Laminated |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Size (L*W) Inches | 40" X 24" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 KG |
| Lamination | Laminated |
| Fabric Weight (GSM) | 90 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 22 x 36 in |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Size (L*W) Inches | 32" X 22" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | With Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Capacity | 50 KG |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 65 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Size (L*W) Inches | 34" X 19" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Hemmed |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Safe Working Load (SWL) | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 KG |
| Bag Construction Style | Circular / Tubular |
| Application | Grain Packaging |
| Top Style (Filling) | Open Top |
| Bottom Style (Discharge) | Flat Bottom (Closed) |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 10" To 54" (In Tubing Bags) |
| Color | Yellow Color - Without Laminated |
| Type | Printed |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India