We are a leading Manufacturer of polypropylene woven fabric rolls, plain pp woven roll, pp woven roll bag, white polypropylene pp woven fabric roll, white pp woven sack roll and plain white pp woven fabric roll from Rajkot, India.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 40 inch |
| Weave Type | Circular Weave |
| Lamination | Without Lamination |
| Material | Polypropylene |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Weight | 250 KGS |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Usage/Application | Making Sacks/Bags |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 GSM |
| Fabric Width | 24 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Green |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Density (GSM) | 80 |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Pure Natural Transparent Crystal Clear |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 5,000 KGS |
Minimum order quantity: 5000 Kg
₹ 98 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 |
| Lamination | With Lamination |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Red |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 30 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Density (GSM) | 100 |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Pure Natural Transparent Crystal Clear |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 36 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | With Lamination |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PP (PolyPropylene Woven) |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| GSM | 100 |
| Capacity | 50 Kg |
| Fabric Width | 44 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Usage/Application | Packaging |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Size (W*L) Inches | 48" X 54" |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Bag |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 96 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 |
| Fabric Width | 36 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Application | Bag Making |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 GSM |
| Fabric Width | 24 inch |
| Roll Length | 50 m |
| Fabric Color | White |
| Laminated | Single Side Lam |
| UV Stabilized | Yes |
| Application | Bag Making |
| Roll Core Type | Paper Core |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| Fabric Width | 24 inch |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Weave Type | Circular Weave |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | PP (PolyPropylene Woven) - HDPE (High Density Polyethylene) |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 94 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | With Lamination |
| Material | Polypropylene |
| Color | Silver |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 24 inch |
| Weave Type | Plain Weave |
| Lamination | Without Lamination |
| Material | Polypropylene |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Size | 54 inch |
| Weight | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Usage/Application | Making Bags |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Green |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 24 inch |
| Lamination Side | Both Side |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Application | Sack Making, Bag Making |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| GSM | 90 GSM |
| Capacity | 25 Kg |
| Fabric Width | 30 inch |
| Weave Type | Circular Weave |
| Size | 16*22 inches (Multiple Sizes Available) |
| Base Material | PP (Polypropylene) |
| Fabric Color | Yellow |
| Roll Length | 1000 m |
| Laminated | Unlaminated |
| Minimum Order Quantity | 500 Kgs |
| Application | All Purpose Flour/Maida |
| Pouch Pattern | Plain |
| Sack Use | Fertilizer Bag, Grain Bag, Chemical Bag, Feed Bag, Salt Bag, Rice Bag, Sugar Bag, Cement Bag |
| Printing Technique | Flexographic |
| UV Stabilized | Yes |
| Pouch surface Finish | Matte |
| Surface Finish | Plain |
| Pouch Lamination | Not Laminated |
| Country of Origin | Made In India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Roll Weight | 700 Kg |
| Material | PP |
| GSM | 100 GSM |
| Size | 20 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | PP |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 40 inch |
| Lamination Side | Both Side |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Material | Pp Woven Laminated Fabric |
| Pattern | Laminated Fabric |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 44 inch |
| Lamination Side | Both Side |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Material | Pp Laminated Woven Fabric |
| Pattern | Laminated Woven Fabric |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Roll Weight | 780 Kg |
| Material | PP |
| GSM | 110 GSM |
| Size | 18 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 30 inch |
| Lamination Side | Both Side |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Application | Sack Making |
| Country of Origin | Made in India |
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India