Manufacturer of a wide range of products which include white plain polypropylene woven sack, pp woven sack wheat bags, sacks pp bag, pp woven sack bag, polypropylene woven sacks and pp woven fabric bag.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 100 GSM |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Packaging |
| Size (W*L) Inches | 36" X 50" |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 KG |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 100 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Size (L*W) Inches | 36" X 24" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Capacity | 75 kg |
| Bag Capacity | 75 kg |
| Bag GSM | 90 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 75 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Blue |
| Liner | Without Liner |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Handle | No Handle |
| Bag Size (W*L) Inches | 30" To 54" (Tubing Bags) & 38" To 106" (In L or U Type Stitched Bags) |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 KG |
| Size (L*W) Inches | 44" X 26" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Bag Style | Die Cut Handle |
| Bag Thickness | 120 gsm |
| Lamination | Laminated |
| Bag Width | 80 cm |
| Bag Length | 110 cm |
| Usage/ Application | Promotional |
| Printing | Flexographic Printing |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 15 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Density (GSM) | 80 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Size (L*W) Inches | 48" X 28" |
| Reusable | Yes |
| Packaging Type | Packet |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Pure Natural Transparent Crystal Clear |
| Capacity | 50 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India