Our range of products include gold quality without laminated pp woven sack bag, pp woven bags with multi color strips, white 10 kg pp woven bags, pp woven fabric roll and bag, hdpe pp woven slitted rolls and pp woven plain white sack bag.
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Milky White |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 KG |
| Size (L*W) Inches | 48" X 50" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Kg |
| Printing | Offset, Gravure, Flexographic |
| Pattern | Printed |
| Color | White |
| Size | 24" X 38" |
| Property | Moisture Proof, Recyclable, Laminated |
| Usage/Application | Shopping, Promotion, Grocery |
| Surface Finish | Embossed, Glossy, Matte |
| Handle Type | D Cut, W Cut, Loop Handle |
| Closure Type | Heat Seal, Open, Resealable |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 GSM |
| Fabric Width | 30 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Fabric Color | White |
| Laminated | Unlaminated |
| UV Stabilized | No |
| Application | Wrapping, Bag Making |
| Weave Type | Circular Weave |
| Roll Core Type | Paper Core |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | Red |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Bag Capacity | 30 kg |
| Bag Thickness | 60 gsm |
| Lamination | Laminated |
| Bag Width | 40 cm |
| Bag Color | White |
| Printing | Plain |
| Top Type | Hemmed Top |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Size (W x L) | 22 x 36 in |
| Bag GSM | 100 GSM |
| Fabric Weight (GSM) | 90 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Color | White |
| Printing | Flexographic Printing |
| Top Construction | Heat Cut |
| Country of Origin | Made in India |
| End Use / Application | Grains / Pulses / Flour |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Bag Capacity | 25 kg |
| Bag Thickness | 60 gsm |
| Lamination | Laminated |
| Bag Width | 30 cm |
| Bag Color | White |
| Top Type | Open Top |
| Bottom Type | Stitched Bottom |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 22 x 36 in |
| Fabric Weight (GSM) | 65 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Printing | Flexographic Printing |
| Color | White |
| Top Construction | Heat Cut |
| End Use / Application | Grains / Pulses / Flour |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Bag Thickness | 50 gsm |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Capacity | 25 kg |
| Capacity | 50 KG |
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Bag Capacity | 100 kg |
| Bag Style | Courier Bag |
| Size (Width x Length) | 24x30 inch |
| Color | White |
| Closure Type | Open Mouth |
| Pattern | Plain |
| Is It Reusable | Yes |
| Material Grade | Virgin |
| Printing | Plain |
| GSM | 200 GSM |
| Features | Tamper-Evident, Water Soluble, Biodegradable, Anti-Static, UV Protected, Food Grade, Gusseted |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Bag |
| Country of Origin | Made in India |
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India