We are a leading Manufacturer of 100 gsm polypropylene woven rolls, pp woven bags fabric, making sack bag pp packaging woven roll, white pp woven sack bag roll, white plain pp woven fabric rolls and white pp woven fabric roll from Rajkot, India.
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 30 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Green |
| Usage/Application | Making Bag |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Pure Natural Transparent Crystal Clear |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Material | Pp Woven Bags Fabric |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 70 gsm |
| Color | White |
| Lamination | Unlaminated |
| Bag Width | 80 cm |
| Bag Length | 110 cm |
| Brand | Musani Polymers |
| Pattern | Plain |
| Bag Color | White |
| Printing | Plain |
| Top Type | Open Top |
| Bottom Type | Stitched Bottom |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 24 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Fabric Color | White |
| Laminated | Unlaminated |
| UV Stabilized | No |
| Application | Bag Making |
| Weave Type | Circular Weave |
| Roll Core Type | Paper Core |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | With Lamination |
| Usage/Application | Making Bag |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Golden |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 96 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 30 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 40 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 24 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Red |
| Usage/Application | Making Bag |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 99 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 |
| Fabric Width | 24 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Application | Bag Making, Wrapping |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 |
| Fabric Width | 24 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Bag |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 25 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Size (W*L) Inches | 24" X 40" |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Material | PP(PolyPropylene Woven) - HDPE (High Density Polyethylene) |
| Pattern | One Stop Complete PP/HDPE Woven Fabric Rolls Packaging Solutions |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM (Fabric Weight) | 150 GSM |
| Width | 72 inch |
| Color | White |
| Usage/Application | Bag |
| Design/Pattern | Plain |
| Material | Pp Hdpe Laminated Bags Fabric Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 94 / Kg Get Latest Price
| Density (GSM) | 100 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Density (GSM) | 110 |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 30 inch |
| Lamination Side | Both Side |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Material | White Pp Laminated Woven Fabric |
| Pattern | Plain |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 40 inch |
| Lamination Side | Both Side |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Roll Length | 1000 m |
| UV Stabilized | No |
| Application | Sack Making, Bag Making |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM (Fabric Weight) | 150 GSM |
| Width | 48 inch |
| Color | White |
| Usage/Application | Bag |
| Design/Pattern | Plain |
| Material | Hdpe Woven Laminated Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM (Fabric Weight) | 120 GSM |
| Width | 30 inch |
| Color | White |
| Lamination Type | Both Sides |
| Material Grade | Semi-Virgin |
| UV Protection | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Product Form | Fabric Roll |
| Usage/Application | Bag |
| Design/Pattern | Plain |
| Material | PolyPropylene Woven (PP) - High Density Polyethylene (HDPE) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India