Providing you the best range of plain white hdpe w cut bags, pp woven laminated gusseted bag and pp woven laminated gusseted sacks bags with effective & timely delivery.
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | PP BOPP |
| Capacity | 30 kg |
| Bag Capacity | 30 kg |
| Bag Thickness | 80 gsm |
| Application | Agriculture Product Packaging |
| Lamination | Multi Layer Lamination |
| Size | 19*30 inches (Multiple Sizes Available) |
| Pattern | Plain |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Finish | Matte |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 75 kg |
| Application | Agriculture Product Packaging |
| Size | 27" X 45" |
| Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Lamination | Double Layer Lamination |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Finish | Spot Metallic, Matte, Glossy |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg |
| Application | Industrial Spare Parts Packaging |
| Size | 48" X 60" |
| Pattern | Plain |
| Printing Technique | Flexographic |
| Lamination | Double Layer Lamination |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Finish | Spot Metallic, Matte, Glossy |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Size (W*L) Inches | 48" X 60" |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 75 kg |
| Application | Food Packaging |
| Size | 36" X 50" |
| Pattern | Printed |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Lamination | Not Laminated |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Finish | Glossy, Spot Metallic, Matte |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Application | Contruction Material Packaging |
| Size | 19*30 inches (Multiple Sizes Available) |
| Pattern | Plain |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Lamination | Double Layer Lamination |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Finish | Matte, Glossy, Spot Metallic |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Application | Industrial Spare Parts Packaging |
| Size | 42" X 42" |
| Pattern | Plain |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Lamination | Multi Layer Lamination |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Finish | Spot Metallic, Glossy, Matte |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Bag Thickness | 80 gsm |
| Application | Agriculture Product Packaging |
| Size (L*W) Inches | 55" X 36" |
| Reusable | Yes |
| Size | 19*30 inches (Multiple Sizes Available) |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Printing Technique | Flexographic |
| Lamination | Double Layer Lamination |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Finish | Spot Metallic, Glossy, Matte |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
| Bag Capacity | 10 kg |
| Capacity | 50 KG |
Minimum order quantity: 10000 Piece
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India