Providing you the best range of natural pp woven fabric roll, natural transparent pp woven fabric roll, pure natural transparent pp woven fabric rolls, pp woven natural fabric roll and pure natural transparent hdpe woven fabric rolls with effective & timely delivery.
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Making Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| GSM | 50 |
| Fabric Width | 24 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Fabric Color | Natural |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Laminated | Unlaminated |
| UV Stabilized | Yes |
| Application | FIBC Fabric, Ground Cover, Fumigation Sheet, Floor Cover, Tarpaulin, Pallet Cover, Bag Making, Wrapping |
| Weave Type | Circular Weave |
| Roll Core Type | Paper Core |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 5000 Kg
We are Reliable & Leading Manufacturer of All Types of Premium Quality PP/HDPE/BOPP/LENO Woven Sacks/Bags & Fabric Rolls.
We are established in Rajkot, Gujarat and looking forward to delivering the Highest Quality PP/HDPE/BOPP/LENO Woven Sacks/Bags & Fabric Rolls to Customers All over India.
If you are interested in our Company and our Products, Please contact us today. We are Glad to Welcome You.
Hope that our product will satisfy what you require and have a good relationship in future.
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 24 inch |
| Weave Type | Circular Weave |
| Lamination | With Lamination |
| Roll Length | 1000 m |
| Color | Transparent |
| Fabric Color | Natural |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Laminated | Unlaminated |
| UV Stabilized | Yes |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Length | 3000 Meters |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | Pure Natural Transparent Crystal Clear |
| Application | Bag Making, FIBC Fabric, Tarpaulin, Wrapping |
| Thickness | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 300 KGS |
| Roll Core Type | Paper Core |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 128 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Material | High Density Polyethylene |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India