Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer pp woven medical equipment packaging sack bag, best quality tubing side blue patta pp woven bags, plastics packaging sacks bag 50kg, pp woven besan packaging sack bag, pp woven sooji/semolina packaging sack bag and plain plastic bags pp polypropylene.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Multicolored - Mix Tapes |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 75 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 36 x 54 in |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Usage/Application | Best Quality Tubing Side Blue Patta PP Woven Sacks/Bags |
| Color | Blue |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Hemmed |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Features | With Liner |
| Fabric GSM | 150 GSM |
| Type | Sack |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Milky White |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Milky White |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Safe Working Load (SWL) | 50 KG |
| Bag Capacity | 50 KG |
| Bag Construction Style | Circular / Tubular |
| Application | Construction Material Packaging |
| Top Style (Filling) | Open Top |
| Bottom Style (Discharge) | Flat Bottom (Closed) |
| Fabric Coating | Coated (Laminated) |
| Liner | No Liner |
| Fabric Weave | Standard Woven |
| Features | Food Grade, Dust-Proof Seams, UV Stabilized, Anti-Static |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India