Pioneers in the industry, we offer without laminated milky white pp woven sacks/bags, pp woven epe foam sheets packaging sacks/bags, pp woven footwear products packaging sack bag, pp woven textiles readymade garments packaging sacks/bags, pp woven plastic households products packaging sacks/bags and big size tubing laminated pp woven bags from India.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Material | PP (PolyPropylene Woven) |
| Storage Capacity | 50 kg |
| Color | Milky White - Without Laminated |
| Usage/Application | Packaging |
| Dimension | 19" X 34", 24" X 36", 26" X 44", 30" X 50", 36" X 50" |
| Gsm | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Kg |
| Bag Capacity | 25 kg |
| Bag GSM | 50 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Printing | No Printing |
| UV Protection | Without UV |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Bag Size (W*L) Inches | 54" X 60" |
| Color | Milky White - Without Laminated |
| Usage/Application | EPE Foam Sheets Packaging Sacks/Bags |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Milky White |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Milky White |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Milky White - Milky Laminated |
| Reusable | Yes |
| Pattern | Plain |
| Material | PP (Poly Propylene Woven) |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Milky White - Milky Laminated |
| Material | PP (PolyPropylene Woven) |
| Bag Size (W*L) Inches | 54" X 70" |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 kg |
| Capacity | 50 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (W*L) Inches | 26" X 44" |
| Usage/Application | Powder Products Packaging Sacks/Bags |
| Material | PP(PolyPropylene Woven) |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 10" To 54" (In Tubing Bags) |
| Usage/Application | Fryums/Namakeen/Papad/Snacks/Food Products Packaging Sacks/Bags |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 60 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 36" X 56" |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Hemmed |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Size (W*L) Inches | 36" X 56" |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 36 x 54 in |
| Fabric Weight (GSM) | 75 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Color | White |
| Top Construction | Hemmed (Stitched) |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Waste / Scrap Collection |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 75 kg |
| Bag Size (W x L) | 22 x 36 in |
| Fabric Weight (GSM) | 65 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Printing | Flexographic Printing |
| Color | White |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| End Use / Application | Fertilizer / Chemicals |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 98 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Material | Polypropylene |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Packaging |
| Size (W*L) Inches | 24" X 34" |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India