We are a leading Manufacturer of plain white pp woven roll, pp woven sack bags and fabrics, white pp woven fabric sack roll, pp woven sack fabric roll, pp woven laminated sack bag fabric and hdpe pp woven sack fabric from Rajkot, India.
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 60 GSM |
| Density (GSM) | 80 |
| Fabric Width | 30 inch |
| Roll Length | 1000 m |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Density (GSM) | 80 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | Green |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 94 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Usage/Application | Making Bag |
| Density (GSM) | 100 |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Pp Woven Fabric |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 60 GSM |
| Fabric Width | 26 inch |
| Weave Type | Circular Weave |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | Green |
| Fabric Color | Green |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Roll Length | 1000 m |
| Laminated | Unlaminated |
| Density (GSM) | 90 |
| Packaging Type | Roll |
| Sack Use | Grain Bag, Fertilizer Bag, Salt Bag, Cement Bag, Sugar Bag, Rice Bag, Chemical Bag, Feed Bag |
| UV Stabilized | Yes |
| Surface Finish | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Density (GSM) | 90 |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Red |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Pure Natural Transparent Crystal Clear |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Density (GSM) | 80 |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Red |
| Usage/Application | Making Bag |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Material | PP (PolyPropylene Woven) |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 |
| Fabric Width | 24 inch |
| Lamination Side | Both Side |
| Lamination | With Lamination |
| Color | White |
| Fabric Color | White |
| Roll Length | 1000 m |
| UV Stabilized | Yes |
| Material | PolyPropylene Woven |
| Pattern | White, Colored, Multicolored & Natural Transparent |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Packaging Type | Circular Form Roll of 250 KGS |
| Application | Sack Making, Tarpaulin, Bag Making, Box Cover, FIBC |
| Surface Finish | Plain |
| Lamination Type | PP Lamination |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 99 / Kg Get Latest Price
| GSM | 60 GSM |
| Fabric Width | 28 inch |
| Weave Type | Circular Weave |
| Lamination | With Lamination |
| Color | Green |
| Fabric Color | Green |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Roll Length | 1000 m |
| Laminated | Unlaminated |
| Density (GSM) | 80 |
| Packaging Type | Roll |
| Sack Use | Rice Bag, Feed Bag, Salt Bag, Fertilizer Bag, Chemical Bag, Sugar Bag, Cement Bag, Grain Bag |
| UV Stabilized | Yes |
| Surface Finish | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| GSM | 70 GSM |
| Fabric Width | 30 inch |
| Weave Type | Circular Weave |
| Lamination | Without Lamination |
| Color | White |
| Fabric Color | White |
| Usage/Application | Making Sack Bag |
| Roll Length | 1000 m |
| Laminated | Unlaminated |
| Density (GSM) | 110 |
| Packaging Type | Roll |
| Sack Use | Salt Bag, Cement Bag, Fertilizer Bag, Feed Bag, Sugar Bag, Grain Bag, Chemical Bag, Rice Bag |
| UV Stabilized | Yes |
| Surface Finish | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India