Leading Manufacturer of pp woven cotton packaging sack bag, woven plastic bags, laminated pp woven bags, pp laminated woven sacks bags, packaging sacks bag and pp woven plastic bags from Rajkot.
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg |
| Application | Agriculture Product Packaging |
| Lamination | Not Laminated |
| Pattern | Plain |
| Printing Technique | Rotogravure |
| Closure Type | Heat Sealed |
| Finish | Glossy, Spot Metallic, Matte |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Color | Multicolored - Mix Tapes |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 Kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 90 gsm |
| Lamination Side | Outside Lamination |
| Bag Width | 80 cm |
| Bag Length | 110 cm |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Bag Color | Milky White |
| Printing | Plain |
| Top Type | Open Top |
| Bottom Type | Stitched Bottom |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Woven (Polypropylene) |
| Capacity | 50 Kg |
| Lamination | Laminated |
| Fabric GSM | 75 GSM |
| Color | White |
| Printing | Non-Printed |
| Top Closure | Heat Cut |
| Bottom Closure | Double Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Laminated Sack |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Capacity | 50 kg |
| Lamination | Unlaminated |
| Fabric Weight (GSM) | 85 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 22 x 36 in |
| Size (L*W) Inches | 32" X 22" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 Kg |
| Storage Capacity | 40 Kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Size (W*L) Inches | 26" X 42" |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg |
| Storage Capacity | 100 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 30" To 54" (In Tubing Bags) |
| Color | Milky White |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Material | PP |
| Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Bag Capacity | 30 kg |
| Material | Hdpe Laminated |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Sand Packaging |
| Dimension | 19" X 32" |
| Pattern | Plain |
| Gsm | 5.0 GRAM = 100 GSM |
| Brand | Musani Polymers |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Bag Capacity | 50 kg |
| GSM | 2.0 GM to 5.0 GM |
| Bag GSM | 120 GSM |
| Material | High Density Polyethylene |
| Bag Type | Plain |
| Roll Weight | 250 KGS |
| Bag Color | Yellow |
| Size | 10" To 54" (In Tubing Bags & Rolls) |
| Top Type | Hemmed Top |
| Printing | Both Side |
| UV Protection | Without UV |
| Packaging Type | Circular Roll Form |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 90 gsm |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (W*L) Inches | 28" X 48" |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Thickness | 100 gsm |
| Capacity | 50 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PP (PolyPropylene Woven) |
| Bag Size (W*L) Inches | 36" X 55" |
| Color | Milky White - Milky Laminated |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | PP Laminated |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 90 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Fabric Weight (GSM) | 85 GSM |
| Bag Size (Width x Length) | 24 x 36 in |
| Size (L*W) Inches | 40" X 24" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Liner | Without Liner |
| Printing | Plain (Unprinted) |
| Top Closure | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| UV Protection | Yes |
| Handle | No Handle |
| Capacity | 50 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Bag Size (Inches) | 10" To 54" (In Tubing Bags) |
| Color | Milky White - Without Laminated |
| Material | PolyPropylene Woven - High Density Polyethylene |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 KG |
| Size (L*W) Inches | 50" X 50" |
| Reusable | Yes |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 80 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PP |
| Finish | Polished |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India