We are a leading Manufacturer of printed hdpe woven sack bag, milky laminated milky white printed pp woven sack bag, without laminated milky white printed pp/hdpe woven bags/sacks and printed hdpe bag from Rajkot, India.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag Size (W x L) | 26 x 40 in |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Fabric Weight (GSM) | 75 GSM |
| Industrial Use | Agriculture |
| Lamination | Laminated |
| Color | White |
| Printing | Flexographic Printing |
| Size | 24" X 60" |
| Top Construction | Heat Cut |
| Gusset | Without Gusset |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Fertilizer / Chemicals, Grains / Pulses / Flour, Animal Feed |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Milky White - Milky Laminated - Printed |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Size (W x L) | 36 x 54 in |
| Fabric Weight (GSM) | 80 GSM |
| Lamination | Laminated |
| Printing | Flexographic Printing |
| Material | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Dimension | 19" X 34", 24" X 36", 26" X 44", 30" X 50", 36" X 50" |
| Top Construction | Hemmed (Stitched) |
| Pattern | Printed |
| Gusset | With Gusset |
| Shape | Rectangular |
| Liner | Without Liner |
| End Use / Application | Cement / Sand, Waste / Scrap Collection, Animal Feed, Sugar, Grains / Pulses / Flour, Fertilizer / Chemicals |
| UV Protection | Yes (UV Stabilized) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 1,000 KGS |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Capacity | 25 Kg |
| Usage/Application | Chemicals Packaging |
| Closure Type | Resealable |
| Size (in inches) | 19" X 32" |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PP(PolyPropylene Woven) - HDPE (High Density Polyethylene) |
| Type | Milky Laminated Milky White Printed |
| Brand | Musani Polymers |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Material | HDPE Laminated |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Bag Capacity | 50 kg |
| Bag GSM | 100 GSM |
| Lamination | Unlaminated |
| Bag Color | White |
| Bag Type | Gusseted |
| Capacity | 50 kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Printed, Plain, Striped |
| Form Type | Non Laminated |
| Printing | Both Side |
| UV Protection | UV 200 Hours |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Milky White |
| Brand | Musani Polymers |
| Reusable | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Printing Type | Flexo Printing |
| Material | Polypropylene |
| Bag Capacity | 50 Kg |
| Storage Capacity | 50 Kg |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Packaging |
| Size (L*W) Inches | 40" X 24" |
| Brand | Musani Polymers |
| Minimum Order Quantity | 10,000 BAGS or 10,000 PIECES |
Minimum order quantity: 10000 Piece
HUSSAIN S. MUSANI (CEO)
Musani Polymers
3, Office No 309, Sagar Arcade Complex, Gondal Road, Near Makkam Chowk
Rajkot - 360002, Gujarat, India